10 nejchytřejších psích plemen na světě. Uhádnete, které je první?

Psí plemena se neliší pouze vzhledem nebo temperamentem. Některým to také pálí lépe než jiným, a tak se třeba rychleji učí novým povelům.

A která že to jsou?

To už se podívejte sami!

1. Australský honácký pes

První na seznamu je honácký pes od protinožců. Australský honák je krátkosrstý, středně velký pes, vyšlechtěný k vedení stáda.

Jeho nadprůměrná inteligence, energičnost a pracovitost ho však předurčují i ke sportovní kynologii nebo soutěžích agility a obedience.

2. Rotvajler

Ačkoliv se to přes jeho robustní vzhled nemusí zdát, rotvajler patří mezi nejinteligentnější psí plemena.

Pro svou kombinaci síly a chytrosti je tak nejčastěji využíván jako hlídací nebo policejní pes. Ovšem stejně tak dobře zaujme místo věrného člena rodiny.

3. Papillon

Malé francouzské plemeno, známé pro své „motýlí uši“, se rovněž řadí mezi nadprůměrně chytré psy.

Papilloni se vyznačují energickým a hravým temperamentem. Nejsou přehnaně stydliví ani agresivní, a tak se hodí do každé milující rodiny.

4. Labradorský retrívr

Dalším inteligentním a neméně oblíbeným plemenem je labradorský retrívr, velký a přitom nesmírně přátelský pes.

Labradoři se dají poměrně lehce vycvičit, a tak jsou často využívání jako pomocní psi slepců nebo jinak tělesně postižených majitelů.

5. Shetlandský ovčák

Druhým bystrým ovčákem na seznamu je sheltie, malá kolie ze Shetlandských ostrovů.

Shetlandský ovčák je velmi vnímavý a mrštný pes, který se rád učí, čehož pak můžete využít v soutěžích jako třeba agility.

6. Dobrman

Na dobrmany je nespravedlivě nahlíženo jako na agresivní, bojovné psy. Nejspíše kvůli jejich historii v druhé světové válce a původnímu vyšlechtění jako ochránců výběrčí daní.

Dobrmani jsou však láskyplný a nesmírně loajální pes, který se velmi váže na svého páníčka, a nejen pro svou sílu a vytrvalost je tak výborným služebním plemenem.

7. Zlatý retrívr

Ještě rychleji než labradorům, to myslí jejich zlatým kolegům, kteří jsou v poslední době plakátovým vzorem rodinných psů.

Zlatí retrívři jsou však víc než jen psi do rodiny. Dokáží skvěle plavat, a tak se hodí pro lov vodního ptactva, a pro jejich milou povahu se využívají taktéž jako asistenční psi.

8. Německý ovčák

Jedno z nejoblíbenějších psích plemen, je také jedno z nejinteligentnějších. Nemluvíme o nikom jiném než o německém ovčáku.

Německý ovčák dokonale kombinuje statnost a sílu s inteligencí a učenlivostí. Je tak perfektní jako služební plemeno, stejně jako pro soutěže v agility, aportování a dalších.

9. Pudl

Pro někoho možná překvapení, ale druhý nejchytřejší psí plemeno je pudl.

Pudlové však nejsou jen výstavní psi. Mimo krásnou hypoalergenní srstí se vyznačují také nesmírnou učenlivostí a velkou zásobou energie a proto jsou využíváni třeba i pro lovení.

10. Border kolie

A na samotném vrcholu žebříčku nejinteligentnějších psích plemen je ovčácký pes, border kolie.

Výborná tělesná stavba, pozornost a obratnost, to vše border koliím propůjčuje možnost bez problému manipulovat s velkými stády, stejně jako zaujímat první místa v agility, obedience a dalších sportovních disciplínách.

Odpovědět