Váš pes přesně ví, co říkáte a jak to myslíte, tvrdí nová studie

Asi nepotřebujete studii k tomu, abyste zjistili, že vám váš pejsek rozumí.

Dosud se však pořádně nevědělo, čemu vlastně při komunikaci se svými páníčky věnují pozornost.

Například lidé při komunikaci s ostatními nevnímají pouze slova, ale také jejich intonaci, která může celé sdělení naprosto změnit.

Mají to psi stejně?

Studie maďarského doktora Attily Andicse říká, že ano.

Psí mozek se chová podobně jako ten lidský

Průběh studie nebyl vůbec jednoduchý.

Bylo totiž zapotřebí snímat mozky psů, aby se zjistilo, jaká centra na test reagují.

Samotnou studii tak předcházelo dlouhé cvičení, aby testování psi dokázali během testování klidně ležet v přístroji magnetické rezonance.

Testování se zúčastnilo 13 psů: čínský chocholáč, německý ovčák, čtyři zlatí retrívři a šest border kolií, nejinteligentnějšího psího plemene.

„Nejtěžší na tom bylo jim říct, že chceme, aby zůstali v klidu a nehýbali se. Jakmile to pochopili, vše už bylo jednoduché,“ říká doktor Andics, etolog z budapešťské univerzity Loránda Eötvöse.

Už v roce 2014 provedl Andics se svými kolegy studii, která zjišťovala, jak psi reagují na různé zvuky, jako štěkot, vrčení, kňučení, a to od psů i lidí.

Výsledkem bylo zjištění, že příjemné i strašlivé zvuky v mozku aktivovaly podobné oblasti.

V případě mluveného slova jde však o něco jiného. Řeč je totiž daleko komplexnější soubor zvuků, které nikde jinde než u lidí nenajdete.

„Hodný pejsek!“

V této studii doktor Andics se svými kolegy pouštěl testovaným psům čtyři záznamy jejich páníčků: pochvalné sdělení s pozitivní intonací, neutrální sdělení s neutrální intonací, pochvalné sdělení s neutrální intonací a neutrální sdělení s pozitivní intonací.

Snímky z magnetické rezonance ukázaly, že zatímco levá hemisféra psího mozku reagovala na samotné slovo, pravá hemisféra si všímala intonace.

Závěrečným stanoviskem bylo, že je zapotřebí pochvalného sdělení spolu s pozitivní intonací, aby se u psů aktivovalo centrum odměny.

Psi tedy poznají, kdy je pochválíte a jestli to myslíte opravdu upřímně.

Robotická pochvala tak nikdy nevyvolá stejnou reakci jako když svému miláčkovi láskyplně řeknete, že je to „hodný pejsek“.

zdroj: nationalgeographic.com

Odpovědět