Jak odnaučit psa pořád a na všechno štěkat?

Pes štěká. Tomu se zkrátka nevyhnete.

V některých případech to ale může přehánět a pomalu vás tak dohánět k šílenství. Často to bývá kvůli tomu, že nemáte nastavená pravidla a váš mazlíček tak neví, kde jsou mantinely.

Proto pro vás máme několik tipů, jak na to!

Základní pravidla

Nekřičte na něj. Při výchově pejska je vždy důležité, abyste zůstali v klidu. Když na něj budete křičet, akorát se k jeho štěkání přidáváte.

Buďte pozitivní. Pes se lépe učí, pokud cítí, že stojíte při něm. Raději ho tak pochvalte i za malý pokrok, než abyste se na něj neustále mračili.

Všichni musí být na stejné vlně. Pokud se snažíte svého pejska něco (od)naučit, všichni v rodině o tom musí vědět a jednat stejně. Jinak by ho mohlo zmást, že s vámi štěkat nesmí, ale u vašeho partnera mu to projde.

Odstraňte jeho motivaci

Proč vůbec pejsek štěká?

Nejspíš mu to přináší nějaké zadostiučinění, jinak by to nedělal. Zkuste zjistit důvod a ten odstraňte.

Jestliže třeba rád štěká z okna, tak ho k oknu nepouštějte. Pokud štěká venku na dvorku, pusťte ho domů a venku ho nenechávejte bez dozoru.

Ignorujte ho

Někteří psi se snaží štěkotem získat pozornost. Zkuste mu ji odepřít a po celou dobu jeho štěkání ho ignorujte.

Nemluvte na něj, nehlaďte ho a ani se na něj podívejte. A až konečně přestane, tak ho odměňte pamlskem.

S touto metodou je třeba být trpělivý a nepolevit, ani když už vám jeho štěkot opravdu leze na nervy. Pokud na něj začnete po hodině křičet, příště bude štěkat hodinu a půl, aby získal vaši pozornost.

Nechte ho, aby si zvyknul

Pokud pejska ke štěkání dráždí konkrétní věc, je potřeba, aby si na ni postupně vznikl.

Jestliže třeba štěká na ostatní psy, vezměte ho ven a až v dálce uvidí psa, začněte ho krmit pamlsky ještě, než začne štěkat. Pak se zase o trochu přibližte a opět ho odměňte pamlskem. Když mu pes zmizí z obzoru, s krmením pamlsků ihned přestaňte.

Cílem cvičení je, aby si podnět ke štěkání (v tomto případě ostatní psy) spojil s něčím příjemným (pamlskem).

Naučte ho povel „Ticho!“

Bude to znít zvláštně, ale abyste pejska tento povel naučili, musíte ho nejdřív naučit na povel štěkat.

Zavelte „Štěkej!“ a nechte ho dvakrát nebo třikrát zaštěkat. Pak mu před nos dejte pamlsek a až přestane štěkat, aby si ho očuchal, pochvalte ho a pamlsek mu dejte. Opakujte, dokud nezačne štěkat hned, jak zavelíte.

Teď přichází na řadu povel „Ticho!“. V klidném prostředí, kde ho nic nebude rozptylovat, mu zavelte, aby začal štěkat. Poté co tak učiní, mu zavelte „Ticho!“ a před nos mu strčte pamlsek. Jakmile přestane štěkat, tak ho pochvalte a pamlsek mu dejte. Takto opakujte.

Dejte mu jiný příkaz

Až váš pes začne štěkat, dejte mu takový povel, kvůli kterému bude muset se štěkáním přestat. Podnět ke štěkání tak ztratí na významu, protože vás musí poslechnout.

Když je třeba někdo u dveří a pejsek začne štěkat, hoďte mu pamlsek do pelíšku a řekněte mu, ať jde na své místo. Až tak učiní, zkuste otevřít dveře. Pokud pes z pelíšku vstane, okamžitě dveře zavřete. Takhle opakujte, dokud po celou dobu nezůstane v pelíšku. Nakonec ho nezapomeňte pochválit a odměnit.

Unavte ho

Nakonec váš pejsek možná štěká, protože se prostě nudí nebo má jen přebytek energii.

Každý den s ním choďte ven na procházky a dostatečně si s ním hrajete, aby večer už měl sílu jen na to, že zalehne do pelíšku.

Některá psí plemena se unaví rychleji a některá mají více energie. Samozřejmě také záleží na věku a zdravotním stavu vašeho mazlíčka.

zdroj: humanesociety.org

Odpovědět