Chovatelské potřeby: 5 věcí, které každý pejsek potřebuje

Abyste se o svého pejska dokázali dobře postarat, budete k tomu potřebovat několik věcí.

Co všechno svému pejskovi dopřejete, je zcela na vás, ale těchto 5 věcí patří mezi absolutní základ!

1. Misky na krmení a vodu

Jako první položka není nic jiného než misky na žrádlo a vodu.

Malému pejskovi stačí misky o objemu půl litru, střední si pak vystačí s litrovými miskami a u větších plemen je potřeba se podívat po ještě větším objemu.

Většinou jsou misky vyráběné z plastu, nerezu nebo keramiky.

  • Plast je lehký, a tak se hodí hlavně pro malá plemena. Při výběru si ale dávejte pozor na to, aby vás pejsek bez problému dosáhl až na dno nebo aby miska neklouzala po podlaze.
  • Nerezová miska se dá lehce mýt a oproti plastové se nedá tak snadno zničit. Je tak vhodná pro štěňata, která by mohla plastové misky rozkousat, nebo větší psy.
  • Misky zkeramiky jsou sice hezkým doplňkem interiéru, ale také poměrně náchylné ke zničení. Takové doporučujeme až v případě, kdy máto vašeho mazlíčka vycvičeného.

2. Obojek a vodítko

Především výběr obojku byste neměli vůbec podceňovat, jelikož ho váš pejsek bude nosit dennodenně.

Obojek by sice neměl být na vašem pejskovi volný, ale ani příliš těsný. Základním pravidlem je, že by se za něj měli pohodlně vejít 2 prsty.

Obojky se většinou dělí na 3 druhy:

  • Klasický obojek se zapíná pomocí plastové přezky nebo kovové spony (pro větší psy). Je to nejčastější volbou, kterou nic nezkazíte.
  • Polostahovací obojek, jak už název napovídá, se v určitých situacích sám utahuje. Pejsek si ho oproti klasickému nedokáže tak jednoduše svléknout a navíc mu dává zpětnou vazbu utáhnutím, když „začne divočet“. Je vhodný zejména pro větší psy.
  • Uzavřený obojek nemá žádnou sponu, a tak se psům navléká přes hlavu. Vhodný je pro psy, kteří mají na sobě obojek celý den, například při různých akcích. Oproti polostahovacímu obojku zde není riziko, že se při volném běhu někde zasekne a obojek se mu utáhne.

Jestliže máte štěně, pravidelně kontrolujte, zdali mu obojek pořád stačí. A nezapomeňte také na známku.

S obojkem se pak samozřejmě váže i výběr vodítka.

To bylo mělo být dostatečně dlouhé a v případě velkých psů i pevné. Nesmí zde být riziko, že se pes může z vodítka utrhnout nebo ho jen tak překousnout.

Vodítka jsou jednoduchá nebo samonavíjecí:

  • Jednoduché vodítko můžete koupit v několika délkách a provedeních. Některá z nich jsou navíc přepínací, a tak vám umožňují korigovat délku za chodu.
  • Samonavíjecí vodítka jsou nejčastější volbou pro pejskaře-začátečníky. Dávají pejskům větší svobodu, ale v případě nutnosti není problém vodítko rychle zkrátit.

3. Pelech nebo boudu

Pejsek potřebuje místo, které bude jen jeho. Kde bude mít soukromí a kde se bude cítit v bezpečí, když si bude potřebovat odpočinout.

Pelíšek by tak měl být dostatečně velký, aby se do něj celý vešel, ale ne zas až moc velký, aby pro něj byl stále útulný.

V případě, že bude pelíšek na místě, které není tak vytopené, je potřeba, aby dostatečně hřál a měl vyvýšené strany, které by pejska chránily před průvanem.

Předem myslete i na čištění. Ideálně by měl být pelíšek z takového materiálu, který půjde lehce vyčistit, vyluxovat nebo vyprat v pračce.

Jestliže budete mít psa venku a vybíráte mu tak boudu, v první řadě musí být dostatečně velká, včetně vchodu. Počítejte i s tím, jak bude pejsek veliký v dospělosti.

Bouda by měla být samozřejmě suchá a teplá. Dbejte tedy na její zateplení. Nejlépe by měla být i vyvýšená, aby se do ní ze země nedostalo vlhko.

4. Hračky

Asi nechcete, aby si váš pejsek hrál s botami a ponožkami nebo vám okusoval nábytek. Pořiďte mu tak něco na hraní.

Nejčastějšími možnostmi jsou různí plyšáci nebo gumové hračky. Velikost by pak měla být úměrná velikosti pejska.

Svému pejsku také přizpůsobte materiál: Jestliže má problém se zuby a dásněmi, plyšák je pro něj nejvhodnější. Naopak, když plyšovou hračku rozcupe během 5 minut, raději mu kupte něco gumového.

Pro společné hraní se pak hodí míčky na aportování nebo různé hračky pro přetahování. Také můžete volit i interaktivní hračky, které ho zabaví a zároveň i rozvíjí jeho schopnosti.

5. Kartáč a šampon

Jednou za čas je potřeba z chlupaté koule udělat zase krásného pejska.

Kartáčování srsti patří mezi základní péči, kterou byste měli provádět alespoň jednou týdně.

Ovšem stejně jako výběr hřebenu nebo kartáče i frekvence česání záleží především na tom, jakou srst váš pejsek má.

S tím také souvisí, jak často pejska koupat.

Opět záleží na délce srsti, ale jednou za čas by si měl dopřát koupel každý chlupáč. Kupte si nějaký kvalitní šampon, nejlépe i s kondicionérem, který navíc srst ošetří a usnadní rozčesávání.

Odpovědět